Mate Çayı Faydası

30 Aralık 2011, Cuma | 1940 okunma

Depresyon ve Panik Atak Merkezi (DEPAM) uzmanlarından Psikiyatrisi Dr. Nihat Kaya, Online Sağlık’a göre yaptığı açıklamada, vücudun ve zihnin erken yorulmasını engelleyen Mate’nin içerdiği antioksidanlar ile birlikte vücuda yararlı birçok vitamin ve minerali de bünyesinde barındırdığını söyledi.

 
Mate’nin  196 değişik etken madde içerdiğini kaydeden Dr. Nihat Kaya, “Mate’nin etken maddesi olan ‘matein’ kafein benzeri özelliklere sahip olmasına karşın, vücut üzerindeki canlandırıcı etkisi çok daha farklı. Mate’nin, enerjiye ihtiyacı olan bünyeyi, kafeinin meydana getirdiği sinirlilik haline yol açmadan uyararak canlandırıyor. Daha uzun süreli ve kalıcı olan bu etki sayesinde de zihinsel ve bedensel aktiviteyi artırıyor” dedi.
 
Mate’nin hareketli bir yaşam süren kişiler için sağlıklarını riske etmeden tüketebilecekleri doğal bir enerji kaynağı olduğunu dikkat çeken Kaya, “Sadece Mate bitkisinde bulunan theophylline ve kakaodaki gibi kasları hareketlendiren theobromine içerdiğinden, cinsel arzuyu artırıyor, enerji veriyor. Üstelik insanı rahatlatan hoş aromasının yanında, açlık hissini azaltan bir etkiye de sahip” diye konuştu.
 
Dr. Nihat Kaya, Mate’nin uyarıcı ve enerji verici özelliğinin yanı sıra çağdaş bilimin ışığında bugün bilinen en önemli özelliklerinden birinin vücutta yağ emilimini engellemesi ve aynı zamanda yağların hızlı yakılması olduğuna vurgu yaptı.
Mate’nin dünyada giderek önemli bir sağlık sorunu haline gelen obezite tedavisinde ve zayıflama rejimlerinde yardımcı olarak kullanımının giderek hız kazandığına işaret eden Kaya, yüksek oranlardaki vitamin ve mineral içeriğinin de bu alandaki işlevselliğini arttırdığını bildirdi.
Kaya, zayıflamaya yardımcı olduğu bilinen 12 bitki ile insanlar üzerinde yapılan bir araştırmanın, önemli bir enerji kaynağı olma özelliğinin yanı sıra kafeinin emilimini geciktirmesi ve bu sayede kafeine bağlı uyarıcı etkinin daha dengeli ve uzun süreli olmasına bağlı olarak Mateyi ön plana çıkardığının altını çizdi.
 

Sitemizdeki yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliği taşımaz. Çeşitli internet sitelerinden derlenmiş bilgilerdir

» GÖBEK BASEN YAĞLARINDAN NASIL KURTULURUZ ?
» DİYETİSYENLERİ BİLE ŞAŞIRTAN ZAYIFLAMA YÖNTEMİ
» İNANILIR GİBİ DEĞİL 1 AYDA 8 KİLO ZAYIFLADI

Mate Yaprağı
ANASAYFA
Mate Çayının Zararları Var mı?